Ne Anlattılar? – Marketing Meetup

Ne Anlattılar?

“Marketing Meetup için birincil konu konuşmacılar ve konuşma içerikleridir.” manifestosu ile yola çıktığımızdan beri birçok değerli profesyonelden ilham verici sunumlar dinledik. Söz uçar, yazı kalır misali, şimdiye dek gerçekleşen serilerde konuşan fikir önderlerinin değerli aforizmalarını sizler için derledik.

Hata Ekonomisi

Herkes şunu soruyor: “Google nasıl çıktı?”. Cannes Festivali’ndeyken Eric Schmidt’i dinliyorum, şunu anlatıyor: “Algoritmamızı öyle hazırladık ki normalde bir şeyi aradığınızda en çok istemeyeceğiniz şey yazım hatası yapmaktır. Dolayısıyla, bizim program bunu düzeltmeye başlayınca Google büyüdü”. Bu bir hata önleme ekonomisi ürünüdür. Bizim kendi üretimimizde, kendi pazarlamamızda her yerde hatalarımız var. Bunlara odaklanalım. Hata ekonomisine odaklanırsak tansiyonları buluruz. Tansiyon bulursak, fikir buluruz. Fikir bulursak, global markalar çıkartırız.

Akan Abdula

Marketing Meetup’ta Gelecek Hakkında Konuşurken…


Anlam Katmak

Türkiye’ye Sergen Yalçın gibi daha yetenekli bir futbol insanı gelmedi. Ama işine anlam katamadı. Aradığı anlamı bulamadığı için oradan oraya savruldu. Bir kişi bile Sergen’in yeteneğinden şüphe duymadı. Sadece yetenek yetmez. O işe bir anlam katmanız gerekiyor.

Erdem Aksakal

Marketing Meetup’ta Gelecek Hakkında Konuşurken…


Gelecek Hep Gelecek

Uzun lafın kısası, gelecek hep gelecek. Ama insanın özü hiç değişmeyecek. İnsanın özü hep aynı. İnsan konfor istiyor. İnsan ünlü olmak istiyor. İnsan şöhret seviyor. İnsan, temel ihtiyaçlar hiyerarşisi içinde ilerlemek istiyor. İnsan aşık olmak istiyor. İnsan karşı cinsle ilişki kurmak istiyor. İnsan seks yapmak istiyor. Bunu fiziken de yapmak istiyor, VR gözlüğüyle de yapmak istiyor. Ama, insanın özü hiçbir zaman değişmiyor. İnsan özlü sözler yazmak istiyor. O özlü sözleri herkes okusun istiyor. Onu bir yerlere yazmak istiyor. Gelecek hep geliyor. Ama, insanın özü değişmiyor.

Arda Erdik

Marketing Meetup’ta Gelecek Hakkında Konuşurken…


Değer Katan İçerik

Reklamı izlerken mutlu olan tüketici yok ve reklamı keyifle izleyen tüketici çok nadirdir. Çünkü, tüketicinin reklam çıktığındaki kafasındaki görüş şöyle: “Benim eğlencemin içine eden rahatsız edici içerik”. Böyle olunca, tüketiciye sizin markanızı ulaştırmanız oldukça zorlaşıyor. O yüzden, tüketiciyi böyle rahatsız eden bir içerik yaratıyorsanız; onu olabildiğince tüketicinin işine yarayan, tüketicinin hayatına değer katan bir içerik olmazı lazım. Ya da ne yaptığınızı iyi anlatan bir içerik olması lazım ki günün sonunda sizin markanızı tüketicinin hayatını iyileştirmesi gerekiyor.

Mustafa Kabakçı

Marketing Meetup’ta Değişim Hakkında Konuşurken…


Noktaları Birleştirmek

Bir fikriniz olması lazım. Fikir çok önemlidir, “Fikir kurşun geçirmez” veya “Fikirler yenilmez. Fakat, şöyle bir şey vardır ki biz pazarlamacılar, reklamcılar ve kreatif şeylerle uğraşanlar bunu yaftalamayı çok severiz. “Fikir! Ah, buldum!” gibi bir dünya yok ve bu yanılsamalardan da yola çıkar. Einstein’ın “Hayal gücü, bilgiden daha önemlidir.” sözü aslında bir çeviri hatasıdır. ‘Imagination’ aslında hayal gücü değildir, muhayyeldir. Muhayyel, bilgileri kafada birleştirmektir ve bu bir süreç işidir. Fikir dediğimiz şey bilgiden doğar.

Olcayto Cengiz

Marketing Meetup’ta Zekâ Hakkında Konuşurken…


İbni Sina’yı yeterince anlasaydık...

Marka yönetirken de beynimizi kullanmak zorundayız ki markalar hayatta kalabilsin. Kendi kültürümüzü anlayamadan dünya markası olamayız. İbni Sina’yı yeterince anlasaydık bugün Hipokrat yemini değil, İbni Sina yemini ediyor olabilirdik. Tüketici davranışlarını konuştuğumuzda beyni konuşmak zorundayız. Beyin örüntü olarak güzeli tanıdığı için reklamın iyisi kötüsü olur! Artık tüm ülkeler Ar-Ge yatırımını beyin üzerine yapıp Uber, Airbnb gibi üretim değil pazarlama hikayeleri çıkarıyor, biz hala hangi markanın yüzü olduğu hatırlanmayan Cem Yılmaz, Beyazıt Öztürk çıkartma peşindeyiz. Markalar zeka dolu olmalıdır, aksi taktirde ölmeye mahkumdurlar.

Prof. Dr. Uğur Batı

Marketing Meetup’ta Zekâ Hakkında Konuşurken…