Temel Aksoy

Temel Aksoy

Temel Aksoy

Marka ve Strateji Danışmanı, Fikirhane Kurucusu |

Temel Aksoy, ilk, orta ve liseyi eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. Önce Grenoble, daha sonra Paris Nanterre Üniversitesi’nde, Ekonomi bölümünü bitirdi. 1980 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü’nde Gülten Kazgan’ın asistanı oldu. Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesinde ekonomi yüksek lisansı yaptı.

1984 yılında, o zamanların en önemli araştırma şirketi PİAR’da araştırmacı olarak çalışmaya başladı. 1987 yılında PİAR’a genel müdür ve ortak oldu. On yıl çalıştıktan sonra 1994’te PİAR’dan ayrılarak kendi araştırma şirketi REMARK‘ı kurdu. 2005 yılında, REMARK’ı büyük bir araştırma zinciri olan Synovate’e sattı ve izleyen üç yıl aynı şirketin yönetmeye devam etti.

Pazarlama araştırması mesleğinde yirmi bey yıl boyunca sayısız araştırma yaptı ve yönetti. 2008-2010 yılları arasında Türkiye Araştırmacılar Derneği başkanlığını yaptı.

Temel Aksoy, kendi danışmanlık şirketi Fikirhane’de Türkiye’nin büyük şirketlerine strateji ve marka danışmanlığı yapmakta, 2008 yılından bu yana, kendi blog sayfasında (www.temelaksoy.com) Marka, Yönetim ve Strateji konularında haftalık yazılar yazmaktadır.