Mehmet Semih Söylemez

Mehmet Semih Söylemez

Mehmet Semih Söylemez

CEO, AGT |

Mehmet Semih Söylemez Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşundan biri olan AGT A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Capital CEO Club, ANSİAD (Antalya Sanayici İşadamları Derneği), TAİDER (Türkiye Aile İşletmeleri Derneği üyesidir.

2012 yılında, girişimcilerin ve yöneticilerin, şirketlerinin rekabet gücünün kaynağını oluşturabilecekleri, temellerini dayandırabilecekleri çok önemli bir alana dikkati çeken “Duygusal Sermaye” isimli bir kitabı yayınlanmıştır. Kitap, başarıyı yakalamak isteyen şirketler için önemli bir yol haritası niteliği taşımaktadır. AGT’nin, küçük bir atölyeden 400.000 m2’lik fabrikaya uzanan başarısının sırrının formüle edildiği Duygusal Sermaye, iş dünyasından  farklı sektörlerde, farklı iş kollarına dair girişimcilere de ışık tutmaktadır.  Söylemez, hem kitabında, hem de iş yaşamında en değerli öznenin hala ‘insan’ olduğunun altını çizmektedir.

Duygusal Sermaye adlı bloğunda ve @duygusalsermaye uzantılı sosyal medya hesaplarında düzenli olarak iş hayatı, insan ve hayatı anlamak temelli paylaşımlarda bulunmaktadır.

Mehmet Semih Söylemez hayata geçirdiği ve destek verdiği sosyal sorumluluk projeleriyle de öne çıkıyor. Son olarak AGT’nin sponsor olduğu korunmaya muhtaç çocukları, geleceğin liderleri olarak yetiştirmeyi amaçlayan “Yüreğinden Güç Alanlar Projesi” geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Yaptığı sosyal sorumluluk çalışmalarıyla ülkeye ve ülkemiz insanına katkıda bulunmayı ve değer yaratmayı hedefleyen AGT’nin sponsorluğunda 10 hafta devam eden proje kapsamında, YGA Liderlik Programı’nda sorumluluk alan üniversite öğrencileri ve YGA Mezunlarından oluşan bir ekip, korunmaya muhtaç çocukların rol model liderler olarak yetişmesine katkı sağladı.

AGT’nin sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında,   ülkenin geleceğinde gençlerin çok önemli bir rol aldığına inanarak , onların kişisel farkındalığını arttırmak ve gelecek hedeflerini netleştirmeleri için Doğan Cüceloğlu ile birlikte “8 Şehir, 8 Üniversite, 8 Söyleşi” için Türkiye’yi dolaştı. 2012 yılında başlayan ve 8 üniversitede gerçekleşen proje, Anadolu’nun diğer şehirlerinde de gençlerle buluşmaya devam edecek.

Kuşaklar arası iletişim konusu ile  özel olarak ilgilenmekte ,Y ve Z kuşağına dair araştırmalar  yapmakta ve onlarla ilgili gelişmeleri heyecanla takip etmektedir.  Gelecek temalı çalışmaları yakından takip etmekte; fütürizm, psikoloji, sosyoloji, felsefe, sanat tarihi ve fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.