Güven Borça

Güven Borça

Güven Borça

Marka Danışmanı, Markam Kurucusu |

ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1987 yılında İpek Kağıt Karamürsel fabrikasında Ürün Geliştirme Mühendisi olarak işe başladı. 1989 yılı başında şirketin pazarlama bölümüne geçerek Selpak, Solo ve Silen tuvalet kağıtlarından sorumlu olarak çalıştı, ayrıca Marathon markalı ev dışı kullanım ürünlerini pazara verdi.

Başer-Colgate (sonradan Colgate-Palmolive) şirketinde 6 yıl süreyle Ürün Müdürü, Grup Müdürü, Pazarlama Müdürü pozisyonlarında görev yaptı. ABC, Fab, Axion, Hacı Şakir, Palmolive, Colgate, Ajax, Protex markalarını yönetti. Colgate-Palmolive’in global eğitimcileri arasına katıldı ve şirketin uluslararası eğitim programlarını bölge ülkelerinde yürüttü.

“Marka” konulu ilk makalesi 1991’de yayınlandı. 1997 yılından beri eğitmenlik, danışmanlık ve serbest ticaret yapan Borça, Türkiye’nin ilk marka danışmanlık şirketi olan Markam AŞ’nin kurucu ortağı ve yöneticisidir.

Danışmanlık dışında marka konulu makaleler yazmakta, konuşmalar yapmakta, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde Marka İletişimi Yönetimi dersi vermektedir. İlk kitabı “Bu Topraklardan Dünya Markası Çıkar mı? ” Media Cat yayınlarından Haziran 2002’de çıkmış, toplam on baskı yapmıştır. Haftalık Para dergisinde “Reklamlardan Sonra” başlığıyla 2001-2003 yıllarında pazarlama konularında düzenli yazmış ve yazıları aynı adlı kitabında toplamıştır. Üçüncü kitabı “Pazarlama Reçeteleri” de Media Cat yayınlarından 2004 yazında çıkmıştır. Son kitabı “Başka Akmerkez Yok” ise 2007 Temmuz’unda raflarda yerini almıştır.