Fatmanur Erdoğan

Fatmanur Erdoğan

Fatmanur Erdoğan

Köşe Yazarı, IPPA Kurucusu ve Başkanı |

Fatmanur Erdoğan Web Sitesi

Çoğu kimsenin sadece başarılı olmak, kariyerinde tepeye ulaşmak ve bol para kazanmak için çalıştığını farkettiğimde sorgulamalarım da başladı. Tıpkı günümüzde kadınları tepe yönetimlere koymak için uğraş veren ama onlara güç vermenin dışında o kadınların ne amaç için yükseltilmesi gerektiğini önemsemeyen bir güruhun nasıl olurda söz sahibi olduklarına anlam veremediğim gibi…

Üniversite’deyken kısır döngü düşüncelerden sıkıldığım için mutlaka uluslararası bir yaşama sahip olmak istediğime karar verdim. Kariyerime Norveç’de dünyanın en büyük petrokimya şirketinde pazar araştırmaları yaparak başladım. Ardından Singapur’da FMCG sektöründe pazarlama yönetimi üzerine çalıştım. Asya’da yaşam beni güçlendiren bir deneyim oldu.

Ardından Kaliforniya’da uzun yıllar uluslararası pazarlama ve marka yönetimi alanında çalıştım. Kriz döneminde şirketlerin fiyatları yükseltip, müşterileri düşünmeyen tavırlarını gördüğümde, bencil yaklaşımların savunucusu bir kişiliğim olmadığını net olarak farkettim. Fiyatları artırmak yerine, farklı ürün ve pazarlama kanalları ile satışları %28 artırdım.

Türkiye’de Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilir gelişim alanında önemli çalışmalara imza attım. “Yaşam Kalitesi” temelli sürdürülebilirlik stratejisi geliştirerek, uluslararası alanlarda yayılımını sağladım. Kurumsal İletişim fonksiyonunun “gazetecilik” mesleği olarak görüldüğü sığ yaklaşımların aksine, bir kurumun ürün, hizmet ve finansal gücünden ibaret olmadığı görüşünden yola çıkarak kültür, yönetim, yenilikçilik ve stratejik iletişim fonksiyonu yaratarak yönettim. Toplumla elele hareket ederek şirketlerin yaşamı toplumla birlikte şekillendirmesi gerektiğine inandım. Bu anlayışla Kurumsal İletişim alanında birçok ilklere imza attım. Yenilikçi ve öncü kişilik özelliğimle tanınır oldum.

Uludağ Üniversitesinde İşletme okudum. Yorkville University’de Psikolojik Danışmanlık yüksek lisansımı tamamladım. Üniversity of California, Santa Barbara’da Görsel İletişim Tasarımı, Pazarlama Yönetimi ve E-ticaret alanında sertifikalarımı tamamladım. 2000 yılından bu yana Pozitif Psikoloji alanında çalışmaları takip ediyor ve yaptığım işlere entegre ediyorum.

Girişimcilik üzerine köşe yazarlığımın yanısıra Beyaz Yakalı Girişimci isimli kitabım bulunmaktadır.

2013 yılında IPPA Istanbul Pozitif Psikoloji Akademisini kurdum. İletişim danışmanlığı yapıyor ve tematik eğitimler/seminerler veriyorum.