Bora Alçı

Bora Alçı

Bora Alçı

Marka Danışmanı, Markalara Fısıldayan Adam, Argus Marka Danışmanlığı ve Araştırma Şirketi Kurucusu |

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Profesyonel kariyerine Türk Henkel Tüketim Malları bölümünde marka müdür yardımcısı olarak başladı. Henkel’de yedi yıl boyunca çeşitli pozisyonlarda; bulaşık makinesi deterjanları marka müdürlüğü yaptı. Kişisel bakım kategorisinin başına geçti ve bu bölümün yeniden yapılandırıldığı süreci başarıyla yürüttü.
1997 yılında Danone Grubu İçecek Bölümünde stratejik proje yönetim ekibine katıldı. Türkiye’de Akmina maden suları projesi gibi pek çok uluslararası projede çalıştı. 1999-2000 yılları arasında Turkcell’de, Turkcell markasının yönetilmesinden de sorumlu olacak şekilde pazarlama bölümünde yöneticilik yaptı.
Bora Alçı, 2001 yılından beri marka ve pazarlama danışmanı olarak çalışmaktadır. İş geliştirme, marka yönetimi, marka ve pazarlama stratejisi geliştirme, tüketici davranışı, alternatif pazarlama teknikleri, pazarlama denetimi ve planlaması, ürün-kategori yönetimi, pazarlama, reklam, medya yönetimi ve yaratıcı sorun çözme teknikleri asıl konularını oluşturmaktadır.
Mind-Decoder®, Innovation Clinic ve Observor gibi patentli yeni jenerasyon içgörü tekniklerinin de yardımıyla marka transformasyonu konusunda hizmet veren ve bugüne kadar aralarında Enerjisa, Unilever, Finansbank, Renault-Dacia, Coca-Cola İçecek, Pepsi-Lipton International, Telia Sonera, Schwarzkopf, Koton, Little Caesars gibi bir çok ulusal ve uluslararası şirkete danışmanlık hizmeti sunmuş olan Argus Marka Danışmanlığı’nın kurucusudur. Aynı zamanda, Bilgi Üniversitesi İletişim Master Programı’nda Stratejik Marka Yönetimi dersi vermektedir.